YAĞ BEZESİ

Kafada Yağ Bezesi

Kafada yağ bezesi, kafada oluşan kistler çoğunlukla yağ kistidir. Görüntü olarak yağ bezesine benzese de,biraz daha farklıdır.Yağ kistinin oluşumu kıl diplerini yağ bezlerinin tıkamasıyla oluşmaktadır. Yağ bezelerinin oluşması yağ hücrelerinin o noktada kontrolsüz şekilde büyümesiyle oluşur. Kafada yağ bezesinin tedavisi sırasında çevrelerinde olan kapsülleriyle birlikte çıkarılması gerekir. Bunlar kafada estetik olarak beğenilmeyen bir görünüme sebep olurlar. Bu yüzden genellikle ameliyatla çıkarılır. Bu yağ bezeleri çoğunlukla iyi huyludur. Büyüklükleri de birbirinden farklıdır . Zaten yavaş büyüyen bir yapıya sahiptirler.

Kafada yağ bezesi alındığında, bölgede saç çıkar mı?

Kafada yağ bezelerinin fazla büyük olması halinde, saçlı derideki saç kökleri ölebilir. Bu bölgede saç köklerinin ölmesi halinde, beze alınmış olsa da, saçlar yeniden çıkmaz.
Bu nedenle kistlerin fazla büyümeden tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Kafada Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır?
Kafada yağ bezesi anlık olarak meydana gelen bir durum değildir. Bu sorunun gelişmesi ve kendini belli etmesi uzun vade içinde gerçekleşebilir. Sabit bir boyu olmayıp çeşitli büyüklükte olabilir. Ayrıca birden fazla yerde ortaya çıkması da olasılıklıdır