YAĞ BEZESİ

Kolda Yağ Bezesi

Yazar Mart 15, 2018 Henüz yorum yok

Kolda yağ bezesi, yağ bezesi vücudun her alanında çıkabilir. Kolda oluşan yağ bezesi sıkça görülmektedir. Kolda yağ bezesi iyi huylu tümörler olarak tanımlandığından, çoğunlukla zararsız olurlar. Dokunulduğunda yumuşak kıvamda, cilt altında oynar vaziyette olurlar. Yalnız diğer bölgelerde olduğu gibi, kolda yağ bezeside bir uzman tarafından kontrol edilmelerinde fayda vardır.
Özelliğini kaybetmiş, renk değişimine uğramış, büyüme göstermiş, ağrıya neden olan ve kozmetik açıdan kişiyi rahatsız edici yağ bezelerinin çıkarılması gerekir.
Yağ bezeleri kendisini çevreleyen kapsülüyle birlikte çıkarılmalıdır. Ameliyat sırasında kapsülün zarar görmemesi ve bezenin içeriğinin dışarıya çıkmamasına özen gösterilmelidir.
Buna dikkat edilirse, aynı bölgede yeniden yağ bezesi oluşumuna engel olunabilir. Yağ bezesi içeriği yağ hücrelerinden oluşmaktadır. Bunların sıkılmaması ve doktora danışılmadan kurcalanmaması gerekir. Çünkü herhangi bir şekilde kapsülünün zarar görmesi mümkün olabilir.Vücudun diğer bölgelerindeki yağ bezelerinde olduğu gibi, kolda yağ bezeleri   kanserleşme eğilimi oldukça düşüktür. Ancak enfeksiyon kapmamaları için, dikkatli olunmalıdır.

Kolda yağ bezesi oluşumu neden olur?

Kolda Yağ bezeleri genellikle cilt altında yerleşim gösterirler. Cilt ve kas dokusu arasına yerleşen yağ hücreleri burada yoğunlaşarak, dokulaşma eğilimi gösterirler.
Kişinin fiziki muayenesinde bile rahatlıkla görülebilir.
Her yaşta görülebilen yağ bezeleri, genellikle 20-40 yaş arası yetişkinlerde etkili olur.

Kolda yağ bezesi teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır?

Vücudumuzun hangi bölgesinde yağ dokusu varsa yağ bezeleri o bölgelerde oluşur.Yağ bezeleri (lipom) kıkırdaksı kapsülüyle oluşur.
büyüklülük olarak farklılık gösterebiliyorlar.Teşhis edilmesi bulunduğu bölge olarak farklılık gösterebiliyor.Dışarıdan bakıldığında
gözle görülebilecek şekilde büyüklüktede olabilir yada olmayabilir oval yada yuvarlak olabiliyor.Yağ bezesi renk değişimi gözlemlenmez,ağrı hissi uyandırmaz bu tür yağ bezeleri küçük bir olasılıkta olsa kötü huylu olabiliyorlar.Bu durumda bir doktora başvurup muayene olunması lazım.
Peki kolda yağ bezesi tedavisi nasıl yapılır;doktor teşhisi sonucunda yağ bezesinin kötü huylu olmasında şüphe duyuluyorsa
zaman kaybetmeden ultrasyon,MR gibi tetkiklerin yapılması gerekir.Kolda yağ bezesinin en iyi ve kesin sonucu
ameliyatla yağ bezesinin çıkarılmasıdır.En iyi tedavi yolu ameliyatla alınmalıdır.Ameliyatla alınan yağ bezesinin tekrarlanma olasılığı çok düşüktür,
yalnız vücudun başka yerlerinde yeniden oluşmaya engel değildir. Yağ bezeleri tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yağ bezesi tedavisi