YAĞ BEZESİ

Kolda Yağ Bezesi

Kolda yağ bezesi, yağ bezesi vücudun her alanında çıkabilir. Kolda oluşan yağ bezesi sıkça görülmektedir. Kolda yağ bezesi iyi huylu tümörler olarak tanımlandığından, çoğunlukla zararsız olurlar. Dokunulduğunda yumuşak kıvamda, cilt altında oynar vaziyette olurlar. Yalnız diğer bölgelerde olduğu gibi, kolda yağ bezeside bir uzman tarafından kontrol edilmelerinde fayda vardır.
Özelliğini kaybetmiş, renk değişimine uğramış, büyüme göstermiş, ağrıya neden olan ve kozmetik açıdan kişiyi rahatsız edici yağ bezelerinin çıkarılması gerekir.
Yağ bezeleri kendisini çevreleyen kapsülüyle birlikte çıkarılmalıdır. Ameliyat sırasında kapsülün zarar görmemesi ve bezenin içeriğinin dışarıya çıkmamasına özen gösterilmelidir.
Buna dikkat edilirse, aynı bölgede yeniden yağ bezesi oluşumuna engel olunabilir. Yağ bezesi içeriği yağ hücrelerinden oluşmaktadır. Bunların sıkılmaması ve doktora danışılmadan kurcalanmaması gerekir. Çünkü herhangi bir şekilde kapsülünün zarar görmesi mümkün olabilir.Vücudun diğer bölgelerindeki yağ bezelerinde olduğu gibi, kolda yağ bezeleri   kanserleşme eğilimi oldukça düşüktür. Ancak enfeksiyon kapmamaları için, dikkatli olunmalıdır.

Kolda yağ bezesi oluşumu neden olur?

Kolda Yağ bezeleri genellikle cilt altında yerleşim gösterirler. Cilt ve kas dokusu arasına yerleşen yağ hücreleri burada yoğunlaşarak, dokulaşma eğilimi gösterirler.
Kişinin fiziki muayenesinde bile rahatlıkla görülebilir.
Her yaşta görülebilen yağ bezeleri, genellikle 20-40 yaş arası yetişkinlerde etkili olur.