Lipom-Blog

Kolon Polipleri

Yazar Ocak 19, 2018 Henüz yorum yok

Kolon polipleri,kalın bağırsağın iç tarafını örten yerin, yani mukozanın aşırı derece büyümesiyle ortaya çıkar. Bu büyüme; kabarma ve salkım şeklinde de görülebilir. 55-60 yaşın üstünde ki kişilerde çoğunlukta iyi huylu polipler gözlemlenir. Bazı poliplerin çoğalabildiği, büyüdüğü ve hatta kansere dönüştüğü saptanmıştır. Bu poliplere kötü huylu polipler denir.

Kolon Polipleri Tanısı Nasıl Konur?

Kan testi: Dışkı incelemesi yapılarak dışkıda kan olup olmadığı kontrol edilir. Diğer bölgelerden kaynaklı bir kanama da olabileceği için tek başına yeterli bir ölçüt değildir.

Sigmoidoskopi: Makat bölgesinden endoskopi yapılarak kalın bağırsağın rektum ve kolun gibi kısımların taraması yapılarak polip varlığının araştırılmasıdır. Uygulamadan önce lavman temizliği yapılması tavsiye edilir.

Kolonoskopi: Kolon poliplerinin varlığının tespiti için kullanılan en ideal tanı tekniğidir. Kolonoskopi yöntemi ile yüzde 90 doğruluk payı ile polipler teşhis edilmekte, biyopsi alınarak tanı konulmaktadır. Ayrıca poliplerin bağırsaklardan tamamen temizlenmesi için kolonoskopi oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Kimlerde Polip Görülür?

Kolon Polipleri her yaşta ve iki cinste de ortaya çıkabilir. Bu hastaların %95’i orta yaş kesiminde görülür. Ailesinde kalın bağırsak kanseri olan ya da kalın bağırsak polip rahatsızlığı olan kişilerde, 50 yaş ve üzerinde ki kişilerde, rahim, yumurtalık ve meme kanseri olan kişiler yüksek risk taşımaktadır.

Araştırmalar sonucu, bağırsak polip rahatsızlığı orta yaş grubunun % 1-12’sinde 65-70 yaş sonrasındaysa %40 oranında görülür. Yetişkin kadınlarda %15, erkeklerde ise %25 görüldüğü belirtilmektedir.

Kalın bağırsak poliplerini dokularına göre sınıflarına ayırırsak 4 tip polip vardır Bunlar; Adenomatöz polip, Hiperplastik polip, İnfilamatuvar polip ve Karışık tipte polip.

Polip Belirtileri

Şiddetli derece ağrı, kabızlık, kilo verme gibi belirtiler çoğunlukla geç ortaya çıkan belirtilerdir. Dışkıda kanama, kronik kabızlık ve kronik ishal, demir eksikliği gibi belirtiler gösterir.

Polip nasıl tedavi edilir?

Polipler ortaya çıktıktan sonra ilaç kullanılarak tedavi edilememektedir. Kolonoskopi ile tanı konulan polipler, ağrısız bir şekilde çıkarılması için polipektomi uygulaması yapılmaktadır. Eğer polipler fazla büyümüş ise ve kolonoskopi ile çıkarılması mümkün değilse cerrahi müdahale yapılmaktadır. Çok ilerlemiş vakalarda bütün kalın bağırsağın cerrahi işlem ile çıkarılması gerekebilmektedir.

Randevu ve İletişim

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52