Lipom-Blog

Sırtta Yağ Bezeleri

Yazar Mart 16, 2018 Henüz yorum yok

Sırtta yağ bezesi, yağ bezesi yağ hücrelerinin meydana getirdiği şişlik ya da kitleye denmektedir. Tıpta lipom olarak tanımlanır. Sırtta yağ bezeleri yavaş büyür ve iyi huylu olurlar. Vücutta hemen her bölgede ortaya çıkabilirler.En fazla yüz, boyun, sırt, kollar ve omuzlarda görülürler. Sırtta yağ bezesi olması kişiler için oldukça rahatsızlık verebilir. Yuvarlak şekilli olan, yumuşak, süngerimsi ve hareketli yapıdaki yağ bezeleri, farklı büyüklüklerde olabilir.Genellikle doku hasarı sonrasında ya da travma sonrasında büyüme gösterirler ya da genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkabilirler. Yetişkin kişilerde daha fazla görülür.Genellikle tedavi gerektirmeseler de, ağrı yaparlarsa, boyutları değişirse, halsizliğe neden olurlarsa tedavi uygulanması gerekir.
Nadiren kansere dönüşme riskleri olduğundan, mutlaka doktora gösterilmesi tavsiye edilir. Bazı hallerde yağ bezeleri ailesel multipl lipomatozis ya da adipozis dolorosa neden olabilir.

Sırtta yağ bezesi neden oluşur?

Sırtta yağ bezesinin oluşma nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat oluşmalarında ailesel yatkınlığın etkili olduğu düşünülmektedir.
Ailede anne babada, kardeşte yağ bezesi olursa, kişide gelişme riski fazla olur. Yağ bezesi olan kişilerde nadiren kalıtsal ailesel multipl lipomatozis hastalığı olabilir.
Yaralanma ve travmalarda cilt altında yağ hücrelerinin yağ bezesi oluşmasına neden olabilir.
Ayrıca kan yağlarındaki yükseklikte beze oluşumuna etkili olabilir.