Lipom-Blog

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yazar Nisan 9, 2018 Henüz yorum yok

Yağ bezesi ameliyatı ve tedavi yöntemlerini açıklamadan önce yağ bezesi nedir,neden olur,nasıl geçer onu açıklayalım. Cilt altında biriken yağ hücrelerinin oluşturduğu, deri altı küçük kistlerdir. Tıp dilindeki ismi ‘’lipom’’ olan yağ bezeleri zararsız ve iyi huylu kistlerdir. Derinin hemen altında oluşan yağ bezeleri yumuşak ve hareketlidir. El ile bakıldığında deri altında hareket eden yumuşak bir doku olarak hissedilir. Göz altlarında sıkça görülen yağ bezeleri vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir. Yağ bezelerinin çeşitli oluşma nedenleri vardır. En büyük sebep genetik bir rahatsızlık oluşudur. Yani ailede yağ bezesi varsa genetik olarak alt kuşaklarda da sık görülür. Yüksek kolesterol, kıl kökü iltihabı, metabolik hastalıklar, kötü beslenme, yağlı ve tatlı yiyeceklerin çok yenmesi, Trigliserid ve lipoprotein değerlerinin yüksek olması, gün içerisinde çok fazla hareketsiz kalmak gibi yağ bezesine sebep olan faktörler vardır.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ Bezesi Nasıl Geçer diye soranlar için şunu söyleyebiliriz; yağ bezesinin tek tedavi yöntemi operasyon ile alınmasıdır. Yağ bezesini eriten veya yok eden herhangi bir ilaç henüz yoktur. Fakat yağ bezeleri zararsız kistler olduğundan eğer vücudun görünüm olarak rahatsız edici bir bölgesinde değilse ve sinirlere baskı yaparak ağrıya sebep olmuyorsa kalmasında bir sakınca yoktur. Bazı yağ bezeleri gittikçe büyür ve damarlara baskı yaparak ağrı oluşturabilir. Böyle durumlarda küçük bir operasyon ile yağ bezesi alınır.

Yağ Bezesi Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri?

 

 

 

 

Yağ Bezesi Ameliyatı ve Tedavi Yöntemleri?

Yağ bezesi ameliyatı ve yağ bezesi tedavi yöntemleri nelerdir ? Yağ bezesinin  bir ilaç yada kremle tedavisi mümkün olmadığından eğer yağ bezeleri ağrı veya görünüm olarak rahatsız edici bir durum oluşturuyorsa ameliyatla  alınması gerekir. Fakat Yağ Bezesi Ameliyatı çok kolay bir operasyon olduğundan korkulacak bir durum yoktur. Yağ bezesinden dolayı rahatsızlığı olan kişi bir genel cerrahi ya da plastik cerrahi uzmanına başvurarak yağ bezesi ameliyatı olabilir. Yağ bezeniz örneğin göz altında ise estetik cerrahi ile yağ bezesi alınmalıdır ki iz kalmasın. Yağ bezesi ameliyatında yağ bezesi olan bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve yağ bezesinin büyüklüğüne orantılı olarak küçük bir kesi açılarak yağ bezesi çıkartılır  kesilen deri dikilerek operasyon tamamlanır. Sonrasında ise kısa sürede iyileşme olur.