Lipom-Blog

Yağ Bezesi Tedavisi nasıl olmalıdır? Yağ bezesi çeşitleri nelerdir?

Yazar Nisan 2, 2018 Henüz yorum yok

Yağ bezelerinden artık kurtulmak çok kolay ve mümkün hale gelmiştir. Bunun için öncelikle bir dermatoloğa muayene olup doğru teşhisi koymak gerekmektedir. Yağ bezelerinden kurtulmak için onları kendimiz sıkmaya çalışmamalı, fazla oynamamalıyız.  Öncelikle iki türlü yağ bezesi vardır. Bunlardan ilki  Siringoma, diğeri ise ksentelazmadır.

Siringomalar: Ter bezlerinden ötürü oluşan iyi huylu yağ bezeleridir. En çok kadınlarda görülüp göz etrafında rastlanılır. Bunun dışında göğüste, göbekte, koltukaltında ve genital bölgede görmek mümkündür. Sarımtırak renkli olup 1 ile 3 mm çapındadır. Bazen miliumla karıştırılmaktadır. Siringomanın tedavisinde lazer tedavisi daha çok yaygın olup elektrocerrahi yöntemi de kullanılmaktadır. Lazerler olarak erbium ya da karbondioksit lazerler kullanılmaktadır.

Ksantelezma:  Rengi sarı olup daha çok göz etrafında görülmektedir. Ancak üst göz kapağında daha sık rastlanılır. Ksantelezma, yumuşak ve hafif sert görünümündedir. Çoğunlukla her iki göz kapaklarında da görülür. Kendiliğinde geçmesi beklenemez. Kadınlarda daha çok görülür. Yaş aralığı ise 40 ile 50dir. Bu durumda olanların kan yağlarına baktırmaları elzemdir. Çünkü yarsından fazlasında kan yağlarının değerlerinde tuhaflık vardır. Kolesterol dengeleri iyi değildir. Trigliserid değerleri de yüksektir. Tiroit ve şeker hastalığı da kandaki yağ oranları yüksektir. Genetik olarak bu değerler de yüksek çıkabilmektedir. Bu yüzden kan yağ seviyelerini baktırmaları önemlidir ve kan yağlarının seviyesini arttıracak besinlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.

Ksantelezmanın tedavisinde aynı siringoma gibi erbium lazer ya da karbondioksit lazer yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca gerekli durumlarda cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir. Lazer uygulaması cerrahi yönteme göre tekrarlama riski daha düşüktür.

Lazer Tedavisi Nasıl Uygulanmalıdır?lazerle yağ bezesi tedavisi

Yağ bezesi hastalığı için lazer tedavisi, kolay uygulanabilirliği  olan pratik bir yöntemdir. Hastaya ağrı vermeden bu yöntem uygulanabilir. İyi bir muayeneden sonra lazer tedavisine karar verilen hastanın sorunlu bölgesi önce uyuşturulur. Böylece hiçbir acı çekmeden işleme başlanabilmektedir. Lazerle tek tek tabanca dokunuşları yapılır. Her yağ bezesine lazer ışını atılır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, deri altına fazladan girmemek ve sorunlu olmayan bölgeye lazer ışını tutmamaktır. Bu yüzden uzman, deneyimli  ve el becerisi olan bir hekime yaptırmak çok önemlidir.

Lazer uygulamasının süresi hastanın yağ bezelerinin sayısına, yoğunluğuna ve bölgesine göre değişmektedir. Uygulama, hekim tarafından gerekli görülürse  tekrarlanabilir. Uygulama bittikten sonra işlem gören bölge gazlı bez ve bantla kapatılır. Bantlar çıkartılana dek hastada o bölgede kaşınma isteği gerçekleşebilir. Bu durum yaranın iyileşmeye başladığının işaretidir. O bölgeyi kaşımamalı, ellememeliyiz. İşlem bittikten sonra o bölgede hafif bir sızı hissedilebilmektedir.

Bantlar açıldıktan sonra hekimin önereceği yara iyileştirici kremler kullanılmaktadır. Yaralar geçene kadar krem kullanılır. Yine bu süreçte belli bir süre o yağ bezesi alınan  bölgeyi güneş ışınlarından korumak önemlidir. Göz etrafına bir işlem uygulanmışsa kesinlikle bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.